Uudet opiskelijat

Tutorkoordinaattorien tervehdys

Olemme Casimir ja Helen, vuoden 2025 tutorprojektin tutorkoordinaattorit. Casimir vastaa suomenkielisissä tutkinto-ohjelmissa aloittavien opiskelijoiden tutoroinnista, ja Helen puolestaan englanninkielisten tutkinto-ohjelmien tutoroinnista. Toimimme kuitenkin tiiviissä yhteistyössä projektin parissa ja haluamme varmistaa, että fuksisyksystäsi tulee ikimuistoinen!

Heti alkuun onnittelut opiskelupaikasta – hienoa, että olet valinnut opiskelupaikaksesi Vaasan ja juuri meidän yliopistomme! Edessäsi on ainutlaatuinen ja unohtumaton elämänvaihe, ja uskomme, että Vaasa puitteinen tarjoaa sinulle monipuolisia mahdollisuuksia ja ikimuistoisia hetkiä.

Tälle sivulle olemme koonneet tärkeää tietoa, johon kannattaa tutustua jo ennen Vaasaan saapumista. Syksyn alussa informaation määrä saattaa häkellyttää, mutta ei hätää, tutorprojekti on täällä sinua varten. Tavoitteemme on tehdä tänne länsirannikon helmeen saapumisesta mahdollisimman hauskaa ja helppoa! 

Muista, että meidän mahtavat tutorit ovat täällä sinua varten aina ensimmäisestä koulupäivästä pitkälle loppuvuoteen. Heiltä voit rohkeasti kysyä neuvoa itseäsi askarruttavista asioista, kuten opinnoista tai vapaa-ajasta Vaasassa. Tutorisi on yhteydessä sinuun elokuun alussa tutorkirjeen merkeissä, joten pidä silmällä sähköpostiasi! Muista tarkkailla myös roskapostiasi, mikäli kirjettä ei näy.

Projektissa on tänä vuonna mukana meidän lisäksi 109 loistavaa tutoria ja 17 tutorkouluttajaa. Tutoreiden lisäksi me koordinaattorit ja kouluttajat olemme myös tukenasi, ja tunnistat meidät vaaleanpunaisten huppareiden ja punaisten haalareiden yhdistelmästä. Ennen syksyä ja tutoroinnin aikana meitä voi lähestyä sähköpostitse osoitteissa tutorkoordinaattori@vyy.fi (Casimir) ja tutorcoordinator@vyy.fi (Helen).

Fuksisyksy on paitsi jännittävää aikaa ja kaikin puolin ainutlaatuinen ja ikimuistoinen kokemus. Suosittelemme ottamaan kaiken irti opiskelijaelämästä heti ensimmäisistä viikoista alkaen. Aktiviteetteja ja erilaisia tapahtumia riittää, joten kannattaa pyhittää etenkin ensimmäiset viikot Vaasassa olemiselle. Tärkeintä on lähteä avoimin mielin mukaan toimintaan ja tutustumaan ennakkoluulottomasti ihmisiin eri aloilta! 

Vielä kerran lämpimät onnittelut opiskelupaikasta koko Vaasan yliopiston ylioppilaskunnan ja tutorprojektin puolesta. Tervetuloa osaksi Vaasan yliopiston ja ylioppilaskunnan yhteisöä! Nähdään syksyllä – tehdään tästä yhdessä vuosisadan fuksisyksy!

Lämpimin terkuin, 

Casimir Timonen
tutorkoordinaattori

Helen Rankaviita
KV-tutorkoordinaattori
 

 

Mikä oikein on ylioppilaskunta?

Alla olevasta videosta pääset tutustumaan Vaasan yliopiston ylioppilaskuntaan, eli tuttavallisemmin VYYhyn! 

Syksyn fuksitapahtumien aikataulu

Tapahtumakohtaiset lisätiedot julkaistaan lähempänä syksyn alkua. Merkitse kuitenkin jo päivämäärät talteen, jotta et missaa elämäsi ikimuistoisimpia tapahtumia!

25.8. Ekan illan bileet

27.8. Kampusralli

TBA Ekan viikonlopun bileet

1.9. Speed Friending

2.9. Olympialaiset

4.9. Fuksichämppärit

5.9. VYY:n kastajaiset

8.9. First international night

9.9. VYYn harkkasitsit
 

Fuksin muistilista

Hoida nämä ennen opintojen alkamista

Muista heti syksyllä

  • Kysy rohkeasti tutorilta tai ylioppilaskunnan toimijoilta, mikäli jokin on epäselvää.
  • Liity uusien opiskelijoiden Facebook-ryhmään, jotta pääset tutustumaan muihin fukseihin ja saat tietoa fuksisyksyn tapahtumista.
  • Seuraa ainakin VYY:n ja oman ainejärjestösi somekanavia ja tilaa VYY:n viikkotiedote, jotta pysyt perillä tärkeistä opiskelijaelämään liittyvistä asioista. Oman ainejärjestösi löydät hieman alempaa tältä sivulta.
  • Kirjaudu YTHS:n Self-palveluun ja vastaa palvelusta löytyvään sähköiseen terveyskyselyyn.
  • Mikäli olet tilannut muovisen opiskelijakortin, nouda kortti sekä sen voimassaolon todistava lukuvuositarra korttiisi VYY:n palvelutoimistolta

Sinun ylioppilaskuntasi

Joko tutustuit yllä olevaan videoon, jossa kerrotaan VYY:n toiminnasta?

VYY on olemassa ennen kaikkea siksi, että opiskeluaikasi sujuisi mahdollisimman mukavasti. Valvomme opiskelijoiden etuja niin kampuksella ja Vaasassa kuin valtakunnallisestikin ja pidämme opiskelijoiden puolia vaikean tilanteen sattuessa kohdalle. Ylioppilaskuntamme on myös tunnettu yhteisöllisyydestään, jota vaalimme ja edistämme muun muassa erilaisten tapahtumien sekä tutoroinnin avulla. Lisäksi VYY:n jäsenyys tarjoaa paljon erilaisia kansallisia ja paikallisia etuja ja palveluita.

Kaikki ylioppilaskunnan jäsenet ovat erittäin tervetulleita mukaan toimintaamme. VYY:ssä on paljon erilaisia tehtäviä aina tutoroinnista tapahtumatiimiin, edustajistoon, hallitukseen ja erilaisiin projekteihin. Seuraa siis verkkosivujamme sekä muita viestintäkanaviamme, jos haluat mukaan!

Parhaiten pysyt ajan tasalla VYY:n toiminnasta seuraamalla meitä Instagramissa sekä tilaamalla VYY:n viikkotiedotteen. Löydät myös muut somekanavamme alta. Lisäksi voit ottaa rohkeasti yhteyttä hallitukseen tai henkilökuntaan tai tule käymään palvelutoimistollamme kampuksen Konttori-rakennuksessa.

VYY Instagramissa
VYY Facebookissa  
VYY LinkedInissä
VYY Kide.appissa  
Tilaa VYY:n viikkotiedote  

Hallintotieteet

Vaasan yliopistosssa hallintotieteet keskittyvät erilaisiin hallinnon ja palveluiden järjestelmiin, johtamiseen, oikeudellisiin raameihin sekä toiminnan alueellisuuteen. Hallintotieteiden kandidaattiohjelmassa voit suuntautua joko julkisen toiminnan johtamiseen tai julkisoikeuteen. Maisteriopiskelijoilla opintosuuntana voi olla aluetiede, julkisjohtaminen, julkisoikeus tai sosiaali- ja terveyshallintotiede.

Hallintotieteet on julkista hallintoa tutkiva yhteiskuntatiede. Hallintotieteilijät kouluttautuvat esimerkiksi valtion, kuntien, kolmannen sektorin ja yritysten palveluihin. Työllisyystilanne alalla on erittäin hyvä.

Hallintotieteiden opiskelijoiden, eli hallareiden, oma ainejärjestö on Hallinnoijat ry. Ainejärjestön tehtävänä on muun muassa luoda yhteisöllisyyttä, järjestää monipuolista toimintaa ja huolehtia hallintotieteilijöiden edunvalvonnasta. Hallinnoijat ry on kampuksen ainejärjestöistä vanhin.

Tutustu hallintotieteiden tutoreihin: 

HUOM!  Sivun kuvat eivät näy oikein mobiiliversiossa, joten suosittelemme avaamaan sivun tietokoneella. Osa tutoreista puuttuu kuvista.

  1. Anton Saanio, 2. vsk, “Ottakaa kaikki ilo irti syksystä!”
  2. Elina Jämsä, 2. vsk, “Jokainen tsäänssi on mahdollisuus”
  3. Elsa Meriluoto, 2. vsk, “Älä jännitä liikaa, mutta muista, että pieni jännitys on hyvästä;)”
  4. Elsa Virta, 2. vsk, “Muista nauttia täysillä ainutkertaisesta fuksisyksystä<3”
  5. Iida Annala, 2. vsk, “Fuksit shine bright like diamonds✨”

 

  1. Jenni Alamikkelä, 2. vsk, ” Fuksisyksy on parasta aikaa, ota siitä kaikki ilo irti!” 
  2. Loviisa Mäkipää, 2. vsk, ”Fuksisyksy on ihmisen parasta aikaa”
  3. Martta Kuusela, 2. vsk, ”Kun tuut yhteen tapahtumaan, kannattaa sun suoraan vaan tulla niihin kaikkiin.
  4. Matilda Pura, 2. vsk, “Tentit voi uusia, hyviä bileitä ei. Fuksi ja villi is the way to go!”
  5. Oskari Kukko, 2. vsk, “Muistakaa juoda vettä”
     

 

  1. Otto Tamminen, 2. vsk, “ Fuksisyksyn voi elää vain kerran, joten olkaa täysillä mukana kaikessa”

 

Hallintotieteet Vaasan yliopiston sivuilla
Hallintotieteilijöiden ainejärjestö Hallinnoijat ry:n verkkosivut

Hallinnoijat ry 

Kauppatieteet

Tervetuloa opiskelemaan kauppatieteitä Suomen kauneimmalle kampukselle! Vaasassa sinua odottaa yhteisöllinen, lämmin ja tapahtumarikas ympäristö!

Kauppatieteiden koulutusohjelmassa Vaasan yliopistossa voit opiskella johtamista, kansainvälistä liiketoimintaa, markkinointia, digitaalista markkinointia, laskentatoimea ja rahoitusta, talousoikeutta sekä taloustiedettä. Kauppatieteiden opiskelijoiden eli tuttavallisemmin sanoen kyltereiden edunvalvontaa Vaasan yliopistossa hoitaa jäsenmäärältään yliopiston suurin ainejärjestö Warrantti ry.

Sen lisäksi, että Warrantti on Vaasan yliopiston suurin ainejärjestö, on se myös kansallisesti toiseksi suurin kylteriainejärjestö. Ainejärjestönä Warrantin tärkein tehtävä on jäsentensä edunvalvonta ja kauppatieteellisen opetuksen laadun ylläpitäminen sekä parantaminen Vaasan yliopistossa.

Tutustu kauppatieteiden tutoreihin ja lue heidän vinkkinsä fukseille:


HUOM!  Sivun kuvat eivät näy oikein mobiiliversiossa, joten suosittelemme avaamaan sivun tietokoneella. Osa tutoreista puuttuu kuvista.

  1. Aamu Salminen, 2. vsk, “Stressata ehtii myöhemminkin”
  2. Ada Laine, 2. vsk, “Muista nauttia tästä ainutlaatuisesta syksystä <3”
  3. Adele Heinonen, 2. vsk, “Eat Sleep Rave Repeat - Nauti, fuksisyksy on sekunneissa ohi”
  4. Aino Jääskö, 3. vsk, “Elämänne paras aika alkaa nyt!”
  5. Amanda Hotanen, 3. vsk, “Nou hätä nou stress!”

 

  1. Anna Reijonen, 2. vsk, “Syksy menee nopeesti, nauttikaa <3”
  2. Annika Pohjola, 3. vsk, “Muista nauttia hetkistä!”
  3. Eeva Tola, 2. vsk, “Älä stressaa liikaa vaan nauti ekasta vuodesta Vaasassa!”
  4. Elias Mäenpää, 2. vsk, “Yksi syksy. Sata tarinaa. Fuksisyksy ”
  5. Elli Koski, 2. vsk, ”Fuksisyksy on ihmisen parasta aikaa <3”
     

 

  1. Emil Vaivio, 2. vsk, “Ottakaa fuksisyksystä kaikki irti ja syökää tillimakaroonia!”
  2. Emma Ojanen, 2. vsk, ”Lähtekää rohkeesti tapahtumiin ja nauttikaa syksystä täysillä <3”
  3. Emma Sailo, vsk. 2, “Muistakaa käydä luennoilla…”
  4. Helena Haaslahti, 2. vsk, ”Nauttikaa täysillä kaikesta ja kuunnelkaa cheekkiä!”
  5. Helmi Halmela, 2. vsk, “Ota paljon kuvia, tätä fuksisyksyy et haluu unohtaa <3”
     

 

  1. Henna Hiivanainen, 3. vsk, “Ei haittaa, vaikka ei käy jokaisessa tapahtumassa, itse kylläkin kävin :D”
  2. Henna Nummisalo, 2. vsk, “Jos mietit et pitäiskö lähteä mukaan, ni vastaus on KYLLÄ!”
  3. Iippo Vuori, 2. vsk, “Tutustukaa uusiin ihmisiin ja ottakaa syksystä kaikki ilo irti”
  4. Jaakko Holopainen, 2.vsk, “Uskaltakaa olla aktiivisia ja osallistukaa mahdollisimman paljon tapahtumiin”
  5. Julius Aho, 3. vsk, “Never surrender” - Daniel Hellman

 

  1. Katariina Kukkonen, 2. vsk “Tutustu rohkeasti uusiin ihmisiin ja nauti fuksiviikoista!”
  2. Kerttu Hvitfelt, 2. vsk, “Heittäydy, tutustu porukkaan ja nauti joka hetkestä, elät fuksisyksyn vaan kerran <3”
  3. Lassi Ilomäki, 2. vsk, “Välivesi on aina ilmainen! ;)”
  4. Niko Österlund, 2. vsk, ”Never stop the madness ja kohta vedetään taas”
  5. Oona Fontell, 3.vsk, ”Älä murehdi liikaa, lopulta asiat kääntyy hyvin päin.”
     

 

  1. Oona Koponen, 2. vsk “Ole oma itsesi ja osallistu avoimesti tapahtumiin”
  2. Otto Lehtimäki, 2. vsk, ”Huhhuh, tsemii syksyy”
  3. Pauli Vättö, 2. vsk, ‘’Tänä fuksisyksynä ei olla jäniksen selässä’’
  4. Riikka Männistö, 2. vsk, “Nauti fuksisyksystä ja älä stressaa turhaan. Kaikki tulee meneen hyvin!”
  5. Siiri Mäkinen, 2. vsk, “Just send it ;)”
     

 

  1. Sisu Peltoniemi, 2. vsk, “Tentin voi aina uusia, bileitä ei ;)” 
  2. Sofia Immonen, 2. vsk, ”Ei kannata mennä sillä sähköpotkulaudalla fonasta kotiin.”
     

Kauppatieteet Vaasan yliopiston sivuilla

Kauppatieteilijöiden ainejärjestö Warrantti ry:n verkkosivut

Warrantti ry

Tekniikka

Vaasan yliopiston tekniikan koulutusohjelmassa voit opiskella opintosuuntana sähkö-, energia-, automaatio- ja tietotekniikkaa, Smart Energy:a, tuotantotaloutta sekä data-arkkitehtuuria. Tekniikan alalla pääset mukaan kehittämään maailmaa uusien innovaatioiden ja teknologioiden avulla entistä kestävämmäksi ja ympäristöystävällisemmäksi. Kasvavan digitalisaation myötä alalla on valtava kysyntä asiantuntijoille.

Tutti ry on Vaasan yliopiston teknillisten alan opiskelijoiden ainejärjestö, joka valvoo jäsentensä etuja ja toimii heidän hyväkseen. Tutin jäsenistö koostuu DI- ja KTM-opiskelijoista. Itsenäinen päätöksenteko teekkariasioissa Vaasan yliopistolla nostaa Tutin erityiseen asemaan.

Tutustu tekniikan tutoreihin ja lue heidän vinkkinsä fukseille:

HUOM!  Sivun kuvat eivät näy oikein mobiiliversiossa, joten suosittelemme avaamaan sivun tietokoneella. Osa tutoreista puuttuu kuvista.

  1. Anni Lehtonen, 2. vsk, “Muista kiireen keskellä myös nauttia ja pitää hauskaa :)”
  2. Art Pllana, 2. vsk, “Hyvä asenne, huonoja päätöksiä ja 600 mg buranaa”
  3. Daniel Kallström, 2. vsk, “Kysykää tyhmiä kysymyksiä - ne on usein just niitä mitä muutki miettii!”
  4. Eelis Halme, 2. vsk, “Käykää rohkeesti tapahtumis ja tutustukaa!”
  5. Ella Koski, 2. vsk, “Muista, että alussa kaikki on uutta kaikille :)”

 

  1. Jesse Kivelä, 2. vsk, “Muistakaa osallistua kaikkeen, tää syksy on paras mahdollisuus tutustua muihin!”
  2. Joel Sipiläinen, 2. vsk, “Fuksisyksy on vaan kerran, ota siit kaikki irti!”
  3. Reko Krapu, 3. vsk, “Muistakaa syödä kasviksia myös”
  4. Saana Puisto, 2. vsk, “Pienistäkin onnistumisista pitää iloita!”
  5. Venla Palo, 2. vsk, “Menkää, tehkää ja pitäkää hauskaa <3” 

 

Tekniikka Vaasan yliopiston sivuilla

Tekniikan opiskelijoiden ainejärjestö Tutti ry:n verkkosivut

Tutti ry

Tuotantotalous / Tietojärjestelmätiede

Voit valmistua tekniikan alalta myös kauppatieteiden maisteriksi eli niin sanotuksi teollisuusekonomiksi tietojärjestelmätieteen tai tuotantotalouden koulutusohjelmasta.

Koulutusohjelman ensimmäisenä vuotena opiskellaan sekä tuotantotalouden että tietojärjestelmätieteen opintoja. Ensimmäisen vuoden keväällä opintosuunnaksi valitaan joko tuotantotalous tai tietojärjestelmätiede.

Alan opiskelijana parhaat edut saat liittyessäsi sekä teknillisten alojen ainejärjestö Tuttiin että kauppatieteiden opiskelijoiden ainejärjestö Warranttiin.
Tutustu tietojärjestelmätieteen ja tuotantotalouden tutoreihin ja lue heidän vinkkinsä fukseille:

HUOM!  Sivun kuvat eivät näy oikein mobiiliversiossa, joten suosittelemme avaamaan sivun tietokoneella. Osa tutoreista puuttuu kuvista.

  1. Mari Suoniemi, 2. vsk, “Tää syksy on sun - tehdään siitä paras mahdollinen!”
  2. Mariette Yliniemelä, 2. vsk, ”Pitäkää henkkarit tallessa!”
  3. Markus Jaskari, 2. vsk, ”Kisakuntoon fuksisyksyä varten ja mukaan avoin mieli!”
  4. Millie Kivinen, 2. vsk, ”Aina voi kysyä tekoälyltä.”
  5. Nanni Kurvinen, 2. vsk, ”Uutta ja jännää kun Vaasaan säntää.”
     

 

  1. Paavo Tonteri, 3. vsk, “Muista pakata hymy ja reipas asenne :)”

 

Tuotantotalous ja tietojärjestelmätieteet Vaasan yliopiston sivuilla

Tekniikan opiskelijoiden ainejärjestö Tutti ry:n verkkosivut

Kauppatieteilijöiden ainejärjestö Warrantti ry:n verkkosivut

Tutti ry Warrantti ry

Viestintätieteet

Vaasan yliopiston viestintätieteiden koulutusohjelmassa pääset opiskelemaan viestintää monipuolisesti. Mikäli olet kiinnostunut organisaatioiden viestinnästä, digitaalisista yhteisöistä, erikoisalojen käsitteistä, peleistä tai sosiaalisesta mediasta, tarjoaa viestintätieteet juuri sinulle sopivan kokonaisuuden.

Viestintätieteilijöiden etuja ajaa viestijöiden oma ainejärjestö CoMedia ry. Edunvalvonnan lisäksi CoMedia pitää viestijöiden lippua korkealla sekä järjestää jäsenilleen monipuolista toimintaa. 

Tutustu viestintätieteiden tutoreihin ja lue heidän vinkkinsä fukseille:

HUOM!  Sivun kuvat eivät näy oikein mobiiliversiossa, joten suosittelemme avaamaan sivun tietokoneella. Osa tutoreista puuttuu kuvista.

  1. Aliina Ahlfors, 2. vsk, “Rennosti ja rohkeesti kaikkeen mukaan! <3”
  2. Kia Väyrynen, 2. vsk, “Rennolla ja rohkealla asenteella kohti fuksiviikkoja!
  3. Maija Koskinen, 2. vsk, “You only live fuksisyksy once ;)”
  4. Miisa Luoma, 2. vsk, “Lähde rohkeasti mukaan erilaisiin tapahtumiin <3”
  5. Veera Mäkelä, 2. vsk, “Hyödynnä kaikki mahdollisuudet tutustua uusiin ihmisiin!”

 

Viestintätieteet Vaasan yliopiston sivuilla

Viestintätieteilijöiden ainejärjestö CoMedia ry:n verkkosivut

CoMedia ry

Kansainväliset tutorit

VYY:n tutorprojektiin kuuluu myös kansainvälisten opiskelijoiden tutorointi. Tutustu kansainvälisten opiskelijoiden tutoreihin! 

HUOM!  Sivun kuvat eivät näy oikein mobiiliversiossa, joten suosittelemme avaamaan sivun tietokoneella. Osa tutoreista puuttuu kuvista.

  1. Aino Rantalainen, 2. vsk, “Osallistukaa rohkeesti kaikkiin tapahtumiin, tulee super hauskaa! <3”
  2. Aniket Vibhute, 2nd year Strategic Project Management student in Seinäjoki, “Helping you survive deadlines, group work, and Finnish winters—one coffee at a time.”
  3. Anton Yancik, 2. vsk, “Jos et tiedä missä olet – seuraa haalareita.
  4. Antti Halme, 2.vsk, ”Pidetään hauska vuosi!”
  5. Archy Majumder, 2nd year Masters student in International Business, “Welcome! I'm here to support you and help you feel at home as you begin this exciting journey!”

 

  1. Binita Balakrishnan, 2nd year Masters student in Strategic Business Development "Tervetuloa! A place where winter inspires, education empowers and every cold day brings a new opportunity—ready to help you make the most of it”
  2. Helmi Koski, 2. vsk, “Lähtekää rohkeasti mukaan tapahtumiin ja muihin kiinnostaviin juttuihin!”
  3. Iina Vesa, 2. vsk, “Fuksivuosi on uusia muistoja varten, ehit lepää kyl myöhemminkin!”
  4. Jaakko Meltola, 2. vsk, tuotantotalous ja tietojärjestelmätiede, ”Ota kaikki ilo irti fuksisyksystä”
  5. Juho Haapala, 2. vsk. “Älä murehdi liikaa”

 

  1. Kalle Pakkanen 2 vsk. ”Mukaan vaan kaikkeen mitä tarjolla on!”
  2. Kalle Stenius, 2 vsk, “Ota rennosti ja nauti – edessä on unohtumaton syksy!”
  3. Karoliina Parviainen, 3. vsk, “Tentit voi odottaa, fuksisyksy ei!” 
  4. Lauri Helle, 2. vsk, “Muistakaa välivesi!”
  5. Marium Fahad, 2nd year Masters student in International Business, “Miles apart, moments together—far from home, but never alone. Let's meet and start this exciting journey together!”

 

  1. Minea Mecklin, 2. vsk, “Ottakaa kaikki irti syksystä, enjoy autumn to the fullest!”
  2. Nouman Ahmad, 2nd year Masters student in industrial System analytics, “Making home at a peaceful corner of the world. Ready to be a helping hand.”
  3. Olli Tefke, 2. vsk, “Osallistukaa tapahtumiin, niissä tutustuu uusiin ihmisiin.”
  4. Saku Korpilaakso, 2. vsk. “Nauti, opiskella kerkee kyllä myöhemminkin!”
  5. Severi Halonen, 2. vsk, “Sinkkiä naamariin ja Fonaan!”

 

  1. Siiri Kangas, 2. vsk, “Fuksivuosi: paljon hauskaa, vähän unta, 100% muistoja!”
  2. Elli Lahtinen, 2. vsk, “Tuu mukaan kaikkeen mihin pääset.” 
  3. Oskari Saxén, 2. vsk, “Älä ota liikaa ressii, koska kaikki me vaa esitetään aikuisia”

Tietoa tutorprojektista

Tutorprojekti on Vaasan yliopiston ylioppilaskunnan toteuttama projekti, jonka tavoitteena on tarjota uusille tutkinto-opiskelijoille mahdollisimman sujuva siirtymä yliopistoyhteisön jäseniksi ja luoda opiskelijoiden hyvinvointia edistäviä sosiaalisia suhteita. 
Tutorkoordinaattorit vastaaavat tutorprojektin kokonaisuudesta ja sen toteutuksesta. Vuonna 2025 suomenkielisten tutkinto-opiskelijoiden tutoroinnista vastaa Casimir Timonen ja englanninkielisten tutkinto-opiskelijoiden tutoroinnista Helen Rankaviita. Tutorkoordinaattorien yhteystiedot löydät nettisivuiltamme.
Vuonna 2025 tutoroinnissa on mukana 17 tutorkouluttajaa ja 109 tutoria. Tutorkouluttajat toimivat projektissa koordinaattorien apuna ja tutorien tukena. Tutorit vastaavat uusien opiskelijoiden tutoroinnista, opastamisesta yliopistoelämään sekä huolehtivat uuden opiskelijan integroitumisesta opiskelijayhteisöön.

Tutorprojektissa on mukana myös hyvis-tutoreita, joiden tehtävänä on varmistaa turvallisemman tilan toteutuminen kaikissa tutorprojektin tapahtumissa. Ketä tahansa tutoria voi nykäistä hihasta mieltä askarruttavissa asioissa, mutta hyvis-tutorit ovat varta vasten kouluttautuneet sellaisia tilanteita varten, joissa tarvitset kuuntelijaa tai apua epämiellyttäviin tilanteisiin. Kaikki hyvis-tutorit ovat saaneet VYY:n järjestämän hyvis-koulutuksen, ja tunnistat heidät tutorpaidassa lukevasta “HYVIS” tekstistä. 

Jokaiselta koulutusalalta on valittu hyvis-tutori. Alta löydät listattuna vuoden 2025 nimetyt hyvis-tutorit koulutusaloittain. 

Hallintotieteet

Jenni Alamikkelä
Kauppatieteet Sofia Immonen ja Oskari Saxen (kandi) ja Siiri Mäkinen (maisteri)
Tekniikka Daniel Kallström
Tuotantotalous ja tietojärjestelmätiede Paavo Tonteri
Viestintätieteet Kia Väyrynen
Kansainvälinen tutorointi Minea Meckliin
Vaihto-opiskelijat Viivi Ollila

 

Lisäksi tutorprojektissa on mukana liikuntatutoreita, joiden tehtävänä on panostaa erityisesti liikunnallisten aktiviteettien järjestämiseen. Liikuntatutorit ovat myös koonneet alueen liikuntamahdollisuuksista tietopaketin, joka jaetaan uusille opiskelijoille syksyn alussa. Voit siis nykäistä hihasta esimerkiksi oman alasi liikuntatutoria, jos jokin liikuntamahdollisuuksiin liittyvä kysymys mietityttää.

Alta löydät vuoden 2025 liikuntatutorit koulutusaloittain.

Hallintotieteet Oskari Kukko
Kauppatieteet Riikka Männistö, Pauli Vättö, Iippo Vuori, Henri Matikainen (maisteritutor)
Tekniikka Venla Palo
Tuotantotalous ja tietojärjestelmätiede Markus Jaskari
Viestintätieteet Maija Koskinen

Vapaa-aika Vaasassa

Tutustu muihin fukseihin!

Alkuviikot ovat täynnä tapahtumia verkostoitumista varten. Kuitenkin ennen kun opiskelut alkavat, kannattaa liittyä uusia opiskelijoita varten luotuun "Vaasan yliopiston fuksit 2025 / Freshers of Vaasa university 2025" -Facebook-ryhmään.

 

Syksyn tapahtumat

Kaikille syksyn tapahtumille julkaistaan oma sivu Facebookissa ja Kide.appissa. Tapahtumasivuilta löydät tapahtumien ajan ja paikan sekä muut osallistumiseen tarvittavat tiedot. Myös VYY:n Instagramissa (@ylioppilaskunta) viestitään ahkerasti syksyn tapahtumista. Lisätietoa saat myös tutoreiltasi sekä tilaamalla VYY:n viikkotiedotteen

 

Ylioppilaskuntatoiminta

Ylioppilaskunnan toimintaan voi osallistua monella eri tavalla. Voit lähteä mukaan eri projektien toteutukseen, osallistua edunvalvontaan hallinnon opiskelijaedustajana tai hakea ylioppilaskunnan hallitukseen, joka valitaan marras-joulukuussa. Kahden vuoden välein järjestetään myös edustajistovaalit, joissa jokainen jäsen voi asettua ehdolle ja jossa jokaisella jäsenellä on äänioikeus. Seuraavat vaalit järjestetään tänä syksynä!.

Lisätietoa hallituksesta, edustajistosta ja projekteista löydät verkkosivuiltamme ylioppilaskunta-otsikon alta.  

Ylioppilaskunnan pääsihteeri ja hallitus vastaavat myös mielellään kysymyksiisi. Katso toimiston yhteystiedot.

 

Kerho- ja yhdistystoiminta kampuksella

Vaasan yliopiston kampuksella toimii joukko erilaisia kerhoja ja yhdistyksiä. Erilaiset toimijat tarjoavat tarkkaa edunvalvontaa, vapaata sosiaalista toimintaa ja mielenkiintoisia tapahtumia. Osallistu tapahtumiin ja toimintaan tai perusta vaikka oma! Lisätietoa järjestötoiminnasta yleisesti saat ylioppilaskunnan hallituksen järjestövastaavalta. Voit ottaa myös yhteyttä suoraa sinua kiinnostavan järjestön hallitukseen. Alempaa löydät kampuksella toimivien yhdistysten tervehdyksiä fukseille.

 

Liikuntamahdollisuudet Vaasassa

Vaasan yliopiston järjestämien liikuntapalvelujen monipuoliseen lajivalikoimaan kuuluu mm. kuntosali, pilatesta ja muuta ryhmäliikuntaa, cheerleadingia, eri palloilulajeja ja ultimatea. 

Liikuntapalveluita pääset käyttämään ostamalla digitaalisen liikuntatarran. Liikuntatarralla saat myös alennuksia paikallisista harrastusmahdollisuuksista.

Lisätietoa liikuntapalveluista (uwasa.fi)

Lisäksi Vaasan alueella on paljon erilaisia liikuntamahdollisuuksia aina kuntosaleista pallopeleihin, tanssiin ja kiipeilyyn. Lisäksi alueella on paljon tasokkaita urheiluseuroja, joten aktiviteetteja löytyy myös penkkiurheilijoille. Syksyn alussa liikuntatutorit jakavat uusille opiskelijoille tarkemmin tietoa liikuntapaikkoihin liittyen. 

Vaasassa on myös hyvät mahdollisuudet ulkona liikkumiseen. Kaupungin verkkosivuilta löytyy kattava listaus alueen ulkoliikuntapaikoista.
 

Vaasan kaupungin vapaa-ajan aktiviteetit

Vaasasta löydät paljon kulttuuria, ulkoilumahdollisuuksia, ravintoloita ja tapahtumia. Jokaiselle löytyy varmasti jotakin. Kysele rohkeasti tutoriltasi ja muilta vanhemmilta opiskelijoilta eri mahdollisuuksista ja löydä itsellesi mieluista tekemistä opiskelijaelämän lisäksi! 

Tutustu Vaasan kulttuuritarjontaan

Tutustu Vaasan aktiviteetteihin ja ulkoilumahdollisuuksiin

Tutustu Vaasan tapahtumakalenteriin

 

VYY:n piirissä toimivat yhdistykset

VYY:n piirissä toimii paljon erilaisia yhdistyksiä ja kerhoja, joiden joukossa on muun muassa osakuntia, urheilujoukkueita ja muita yhdistyksiä. Yhdistykset järjestävät paljon erilaisia tapahtumia ja muuta toimintaa. Lue yhdistysten tervehdykset fukseille klikkaamalla alla olevia logoja!

SYY Wasan logo ESN logo Wasa Catsien logo  Vaasan eteläsuomalaisen osakunnan logo  KoWa ry:n logo Vaasan Opiskelevien Reserviupseerien logoVaasan Yliopiston eteläpohjalaisen osakunnan logo Vaasan Kampusporvarien logo

Muuta hyödyllistä tietoa

Opiskelijakortti

VYY:llä on käytössä digitaalinen Slice-opiskelijakortti. Kortti on ilmainen ja voit ladata sen itsellesi helposti puhelimesi sovelluskaupasta. Slicesta löydät myös valtavan listauksen erilaisia opiskelijaetuja sekä Vaasassa että muualla Suomessa. Mukana on myös paljon verkkokauppoja.

HUOM! Uudet opiskelijat saavat opiskelijakortin käyttöönsä aikaisintaan 1.8.2025. Kortin käyttöönottoa varten opiskelijan täytyy ilmoittautua läsnäolevaksi ja maksaa ylioppilaskunnan jäsenmaksu. Opiskelijakortin voi aktivoida, kun opiskelijan tiedot ovat siirtyneet yliopiston järjestelmiin. Tämä voi viedä muutamia päiviä jäsenmaksun suorittamisesta.

Ohjeet digitaalisen opiskelijakortin käyttöönottoon:

  1. Lataa Slice-sovellus Google Play -kaupasta tai App Storesta.
  2. Mene osoitteeseen slice.fi/vyy ja tilaa opiskelijakortti syöttämällä kuvasi ja tietosi lomakkeelle. Hetken kuluttua saat sähköpostiisi omat tunnuksesi.
  3. Kirjaudu sovellukseen vastaanottamillasi tunnuksilla.
  4. Tämän jälkeen sähköinen opiskelijakorttisi on käytettävissä. Et tarvitse erillistä tarraa tai muuta ylioppilaskunnan vahvistusta. 

Mikäli haluat käyttöösi myös muovisen opiskelijakortin, voit tilata sen 10 euron hintaan sähköisesti ja noutaa kortin sen saavuttua VYY:n palvelutoimistolta.

Lisätietoa sekä Slice-sovelluksesta että muovisesta opiskelijakortista löydät opiskelijakortti-sivulta.

 

Suunnistaminen kampuksella

Tutorit opastavat uusia opiskelijoita kampuksilla ensimmäisinä päivinä. Lisäksi kannattaa tutustua Vaasan yliopiston verkkosivuilla kampuksen karttaan. Luentosalien ja muiden tilojen sijainnit löydät helpoiten Tuudo-sovelluksesta, jonka voit ladata itsellesi sovelluskaupasta. 

 

Leipis eli Leipätehtaan saunatila

Ylioppilaskunnan hallinnoima sauna-ja kokoustila Leipis sijaitsee Vaasan keskustassa. Ylioppilaskunta vuokraa tilaa edullisesti jäsenilleen ja järjestöille ympäri vuoden. Leipiksellä voi järjestää n. 30 henkilön illanistujaisia, saunailtoja, kokouksia ja juhlia. Tilan edullisen vuokran ehtona on, että vuokralaiset siivoavat tilat itse. Kun kaikki pitävät yhdessä huolta tiloista ja se jätetään hyvään kuntoon, se palvelee myös tulevia opiskelijasukupolvia. Lue lisää Leipiksestä ja tarkista varaustilanne kalenterista.

 

Opiskelijaterveydenhuolto

Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiö (YTHS) on säätiö, joka tarjoaa terveydenhuoltopalveluja korkeakouluopiskelijoille. YTHS on terveytesi ja hyvinvointisi tukena koko opintojesi ajan. YTHS tarjoaa sinulle suunterveyden ja yleis- ja mielenterveyden palveluja, kun suoritat tutkintoa suomalaisessa korkeakoulussa ja ilmoittaudut alkavalle lukukaudelle läsnä olevaksi.

Kelalle maksettava korkeakouluopiskelijan terveydenhoitomaksu kattaa opiskelijalle kaikki YTHS:n palvelut. Vastaanotoista ei peritä maksua. YTHS:llä on palvelupisteitä ympäri Suomen korkeakoulutusta tarjoavilla paikkakunnilla ja voit käyttää minkä tahansa palvelupisteen palveluja opintojesi aikana.

Lue lisää YTHS:n uuden opiskelijan sivulta.

Tilaa viikkotiedote

Pysy ajan tasalla opiskelijoita koskevista asioista ja tapahtumista